5 grudnia 2024

Beta-alanina w suplementacji przedtreningowej

Beta-alanina to istotny aminokwas, który znajduje się w mięsie, rybach i produktach mlecznych. Od lat jest stosowany do uzupełniania suplementów przedtreningowych w celu zwiększenia wydajności. Korzyści z beta-alaniny zostały udokumentowane w literaturze badaniami wykazującymi podwyższony poziom karnozyny w mięśniach, lepszą wydajność ćwiczeń i zwiększoną regenerację. Suplementacja beta-alaniną stała się popularna w ostatnich latach ze względu na jej zdolność do zwiększania poziomu karnozyny w mięśniach oraz poprawy wydajności wysiłkowej w różnych działaniach.

Beta-alaninę można znaleźć również w warzywach, jajach i produktach mlecznych. Wegetarianie i weganie mogą potrzebować suplementacji beta-alaniną i/lub wodorowęglanem sodu, aby uzyskać optymalną wydajność, a także poziom karnozyny w mięśniach. Suplementacja beta-alaniną jest bezpieczna przy przyjmowaniu doustnym w zalecanych dawkach. Warto zatem przyjrzeć się jej działaniu w suplementacji przedtreningowej, w której to jest polecana do stosowania.

Działanie beta-alaniny w organizmie człowieka

Beta-Alanina, znana również jako karnozyna, to aminokwas, który pomaga buforować kwas mlekowy podczas ćwiczeń. Główną funkcją suplementacji beta-alaniną jest zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach przed i po treningu. Poziomy karnozyny zmniejszają się wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń. Suplementacja beta-alaniną może pomóc w utrzymaniu, a nawet zwiększeniu poziomu karnozyny podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Może to pomóc w zmniejszeniu zmęczenia mięśni, poprawie wytrzymałości i zmniejszeniu prawdopodobieństwa przetrenowania.

Suplementacja beta-alaniną może pomóc w utrzymaniu, a nawet zwiększeniu poziomu karnozyny podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Może to pomóc zmniejszyć zmęczenie mięśni, poprawić wytrzymałość i zmniejszyć prawdopodobieństwo przetrenowania. Beta-alanina może poprawić wydajność u osób z astmą wywołaną wysiłkiem fizycznym. Badanie opublikowane w „Medicine and Science in Sports and Exercise” oceniło beta-alaniną u pacjentów z astmą wywołaną wysiłkiem fizycznym, którzy nie reagowali dobrze na leczenie wziewnymi beta-agonistami.

Badanie było randomizowane i podwójnie zaślepione, z 12-tygodniową suplementacją beta-alaniną. Pod koniec suplementacji nastąpiła znacząca poprawa w Kwestionariuszu Objawów Astmy. Badanie opublikowane w Clinical Nutrition wykazało, że beta-alanina znacznie się zmniejszyła. Ponadto wykazano, że beta-alanina skraca czas regeneracji mięśni po intensywnych ćwiczeniach nawet o 25%.

Dlaczego warto suplementować beta-alaninę przed treningiem?

Beta-alanina to nieistotny aminokwas, który znajduje się w mięśniach i innych tkankach. Jest ważny dla sportowców, ponieważ pomaga utrzymać równowagę pH mięśni oraz poprawia siłę, moc i wytrzymałość. Wykazano, że suplementacja beta-alaniną zwiększa poziom karnozyny w mięśniach. Prowadzi to również do wzrostu mocy wyjściowej podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Istnieją jednak pewne skutki uboczne związane ze stosowaniem beta-alaniny, takie jak dyskomfort żołądkowo-jelitowy i uczucie mrowienia w dłoniach i stopach. Badanie wykazało, że podczas długotrwałych ćwiczeń o wysokiej intensywności osoby suplementowane beta-alaniną odczuwały mniejsze zmęczenie i odczuwany wysiłek. Wynika to z uzupełniania poziomu karnozyny w mięśniach w organizmie. Może również działać jako przeciwutleniacz, chroniąc mitochondria przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Wykazano, że suplementacja beta-alaniną zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, co prowadzi do wzrostu mocy wyjściowej podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Istnieją jednak pewne skutki uboczne związane ze stosowaniem beta-alaniny, takie jak dyskomfort żołądkowo-jelitowy i uczucie mrowienia w dłoniach i stopy. Jednak mimo wszystko podkreśla się zbawienne korzyści suplementacji beta-alaniną i stosowana w konsultacji ze specjalistą oraz z zachowaniem zaleceń producenta – jest ona świetnym sposobem na suplementację przedtreningową.